Dáma gurmánskej kuchyne a zároveň vynikajúca voľba na raňajky alebo desiatu, či do turistického batôžka.
Miesto pôvodu paštéty je v starom Egypte, Grécku a v Ríme. Názov pochádza z talianskeho označenia cesta – pasta. Národy tento názov prebrali a prispôsobili svojmu jazyku francúzsky – paté, či nemecky – Pastete. Na vrchol kvality a k obľube v konzumácii ju doviedli Francúzi a Belgičania.
V súčasnosti poznáme nekonečné množstvo paštét, ktoré sa jedia samostatne, sú plnené do mäsových rolád alebo sa plnia do cesta. Dochucujú sa rôznymi koreninami, hubami, slaninkou, kúskami hľuzoviek, či orieškami. Špecialitami, náročnými na prípravu sú paštéty plnené do vykostených lososov, prepeličiek, kačíc, moriek a inej hydiny.
Čo je to vlastne paštéta?
Paštéta je tepelne spracovaný mäsový výrobok vo forme pasty. Základná mäsová zmes je jemne rozomletá a je spravidla tvorená tučnejším druhom mäsa, z toho vyplýva, že paštéty sú väčšinou výdatným zdrojom tukov, respektíve nasýtených mastných kyselín.
Avšak aj potravinami, ktoré nespĺňajú všetky kritériá „diétnych“ potravín, si môžeme občas zľahka spestriť svoj jedálniček. A keď už zhrešiť, tak určite kvalitným variantom paštéty.
Ak si chcete pozrieť ponuku našich výrobkov, prejdite na stránku uhliska.sk
Ako si vybrať paštétu?
- Balenie by malo byť praktické, aby sa paštéta dala jednoducho otvoriť a pohodlne naberať. Ak premýšľate aj ekologicky, voľte napr. sklo.
- Vyberte si takú, ktorá neobsahuje žiadne konzervanty, chemické farbivá, arómy, lepok, laktózu, alergény.
- Ideálne, ak mäso, ktoré tvorí základ, pochádza z domáceho chovu.
Ako paštétu servírovať?
- Na chlieb s jarnou cibuľkou alebo medvedím cesnakom
- Ako studené predjedlo
- Ako chuťovku ku kvalitnému vínu